Prečo výsledky volieb nie sú neuveriteľné

Autor: Veronika Pulišová | 6.3.2016 o 13:00 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  932x

Niekedy sa čudujeme, ako to tu (ne)funguje. Na nasledujúcich riadkoch Vám stručne vysvetlím, prečo sa nie je až tak nad čím čudovať.

Mladý chalan predo mnou chcel hodiť do urny lístok bez obálky, a ostatné v obálke zahodiť. OK, common sense nezafungoval, ale tak zjavne sa o formálnej stránke voľby nebavil ani s nikým v rámci rodiny, ani v škole na občianskej. Drobnosť, úplná banalita, ktorá však pekne poukazuje na koreň problémov našej spoločnosti.

Za to, že sa do parlamentu dostal Kotleba či Kollár, môžu po prvé oni a ich tímy, ich stratégie, premyslené postupy, PR, po druhé voliči, ich mentálne nastavenie, zmýšľanie, až potom ostatné strany, ktoré nedokázali uhrať lepší výsledok. Kotlebovu a Kollárovu prácu pred voľbami nejdem analyzovať, lebo som ju nesledovala, rovnako ako u väčšiny ďalších strán, ktoré pre mňa nepripadali do úvahy. Vinu „tých druhých“ už rozoberajú a nafukujú slovenské médiá. Preto by som rada odviedla Vašu pozornosť k druhej príčine výsledkov volieb – voličom.

Spoločenské dianie už pred voľbami upozorňovalo na dlhodobé chronické problémy, zhnité korene, z ktorých nemôže vzísť nič zdravé, prosperujúce. Hovorím najmä o stave slovenského školstva a medziľudských vzťahov, rodinného života. Pozrime sa, koľko sa dnes ľudia doma rozprávajú, rozoberajú problémy spoločne, koľko sa rodičia venujú deťom, akým štýlom sa im venujú. Pozrime sa, ako a kde dnes mladí ľudia žijú, mnohí viac na sociálnych sieťach ako v reálnom živote. Pozrime sa, čo sledujú, čítajú, kto a ako ich má šancu ovplyvniť. Pozrime sa na dostupný mediálny obsah a na čas, ktorý trávia jeho konzumáciou. Pozrime sa, ako dokážu kriticky myslieť, selektovať informácie, idey, a ako im v tomto pomáhajú rodičia. Pozrime sa, kto a čo ich učí v škole. Môj zážitok zo včerajších volieb hovorí za všetko. Aká generácia nám vyrastá, to, ako ju formujeme, ako vychovávame naše deti, čo ich účíme, je hlavným determinantom smerovania našej spoločnosti. Toto bude platiť vždy, nejde o problém len súčasnej doby. Naša vzdelanostná a morálna úroveň je na neuverenie, nie výsledky volieb, ktoré sú len našim zrkadlom.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Aj Bratislava má svoju Hlávkovú. Za kritiku parkovania referentku čakala šikana

Čím viac Zuzana Aufrichtová upozorňovala na chyby v návrhu parkovacej politiky, tým viac problémov v práci mala.

SVET

Inaugurácie nemusia byť šou. Zaobídu sa aj bez Biblie či Boha

Americkí prezidenti nemusia prisahať vôbec.

ŠPORT

Cibulková vypadla už v treťom kole, nestačila na Rusku Makarovovú

Slovensko prišlo na Australian Open o svoju poslednú nádej vo dvojhre.


Už ste čítali?