Prečo výsledky volieb nie sú neuveriteľné

Autor: Veronika Pulišová | 6.3.2016 o 13:00 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  927x

Niekedy sa čudujeme, ako to tu (ne)funguje. Na nasledujúcich riadkoch Vám stručne vysvetlím, prečo sa nie je až tak nad čím čudovať.

Mladý chalan predo mnou chcel hodiť do urny lístok bez obálky, a ostatné v obálke zahodiť. OK, common sense nezafungoval, ale tak zjavne sa o formálnej stránke voľby nebavil ani s nikým v rámci rodiny, ani v škole na občianskej. Drobnosť, úplná banalita, ktorá však pekne poukazuje na koreň problémov našej spoločnosti.

Za to, že sa do parlamentu dostal Kotleba či Kollár, môžu po prvé oni a ich tímy, ich stratégie, premyslené postupy, PR, po druhé voliči, ich mentálne nastavenie, zmýšľanie, až potom ostatné strany, ktoré nedokázali uhrať lepší výsledok. Kotlebovu a Kollárovu prácu pred voľbami nejdem analyzovať, lebo som ju nesledovala, rovnako ako u väčšiny ďalších strán, ktoré pre mňa nepripadali do úvahy. Vinu „tých druhých“ už rozoberajú a nafukujú slovenské médiá. Preto by som rada odviedla Vašu pozornosť k druhej príčine výsledkov volieb – voličom.

Spoločenské dianie už pred voľbami upozorňovalo na dlhodobé chronické problémy, zhnité korene, z ktorých nemôže vzísť nič zdravé, prosperujúce. Hovorím najmä o stave slovenského školstva a medziľudských vzťahov, rodinného života. Pozrime sa, koľko sa dnes ľudia doma rozprávajú, rozoberajú problémy spoločne, koľko sa rodičia venujú deťom, akým štýlom sa im venujú. Pozrime sa, ako a kde dnes mladí ľudia žijú, mnohí viac na sociálnych sieťach ako v reálnom živote. Pozrime sa, čo sledujú, čítajú, kto a ako ich má šancu ovplyvniť. Pozrime sa na dostupný mediálny obsah a na čas, ktorý trávia jeho konzumáciou. Pozrime sa, ako dokážu kriticky myslieť, selektovať informácie, idey, a ako im v tomto pomáhajú rodičia. Pozrime sa, kto a čo ich učí v škole. Môj zážitok zo včerajších volieb hovorí za všetko. Aká generácia nám vyrastá, to, ako ju formujeme, ako vychovávame naše deti, čo ich účíme, je hlavným determinantom smerovania našej spoločnosti. Toto bude platiť vždy, nejde o problém len súčasnej doby. Naša vzdelanostná a morálna úroveň je na neuverenie, nie výsledky volieb, ktoré sú len našim zrkadlom.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za prešetrenie kauzy nehlasoval nikto zo Smeru.


Už ste čítali?